Logowanie

Program Profilaktyki Uzależnień DEBATA – kl. VI

Program profilaktyczny "Debata" należy do stosunkowo nowych, ale bardzo obiecujących propozycji profilaktycznych na naszym rynku. Twórcą programu jest jeden z najlepszych specjalistów z zakresu profilaktyki w Polsce - dr Krzysztof Wojcieszek (główny autor programu "Noe" i "Korekta", współautor programu "Przygotowanie do profilaktyki domowej". Program "Debata" uzyskał rekomendacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i był masowo stosowany podczas, ogólnopolskiej kampanii "Alkohol kradnie wolność".

Główną zaletą programu jest wykorzystanie w jego konstrukcji wszystkich najskuteczniejszych strategii profilaktycznych (zmiana przekonań normatywnych, sprzyjanie osobistym postanowieniom, odwołanie się do świata wartości, przekazanie wiedzy o konsekwencjach sięgania po środki psychoaktywne). Do bardzo ważnych innych zalet omawianego programu należą: krótki czas trwania, prosty scenariusz, brak konieczności stosowania kosztownych materiałów pomocniczych, łatwość organizacji.

Program "Debata" nie dotyczy samej profilaktyki uzależnień. Jego główną ideą jest uchronienie młodych ludzi przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami korzystania ze środków zmieniających świadomość. Badania pokazują bowiem, że jedynie około 5% młodych ludzi może się uzależnić od substancji psychoaktywnych (głównie alkoholu). Jednak znacznie większy odsetek młodzieży doświadcza lub doświadczy wielu szkód spowodowanych sięganiem po te substancje (najpoważniejsze z tych szkód to śmierć, konflikty z prawem, utrata zdrowia, gwałty, niechciane ciąże, konflikty z rodzicami, niepowodzenia szkolne, poważne straty rozwojowe). Dlatego też program ma chronić młodzież nie tylko przed uzależnieniami, ale także przed doświadczaniem w/w szkód.Migawki artykułów

Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 13 marca 2018 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Bardzo dobrze wypadł Bartosz Nowakowski z klasy VII b, który zajął I miejsce w grupie wiekowej - klasy VII i gimnazjalne. Bartek będzie reprezentował powiat rawski na etapie wojewódzkim konkursu. Życzymy mu kolejnych sukcesów.


Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.