Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Historia

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie Mazowieckiej została założona wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i była wówczas jedną z dwóch szkół funkcjonujących w tym mieście. W pierwszych latach istnienia instytucji kadra nauczycielska liczyła zaledwie 16 osób, a zajęcia szkolne odbywały się w kilku różnych udostępnionych na ten cel lokalach.

Budowa gmachu szkolnego rozpoczęła się w 1923 r., a w trzy lata później rozpoczęto prowadzenie zajęć w niektórych wykończonych salach wykładowych. Ostatecznie, budowa została zakończona w 1937 r.

Czas niezakłóconego funkcjonowania szkoły był krótki. Po wybuchu II wojny światowej budynek został zajęty przez wojsko niemieckie. Zajęcia szkolne dla polskich dzieci mogły odbywać się w odrębnych lokalach wynajmowanym dzięki wsparciu miejscowej ludności. Władze niemieckie systematycznie utrudniały działalność edukacyjną. Zniszczono wyposażenie pracowni i pomoce naukowe, ograniczano możliwości zatrudniania nauczycieli. Zabroniono kontynuacji nauki historii i geografii politycznej, a program szkolny można było realizować tylko z użyciem okrojonej listy podręczników. Wobec niesprzyjających warunków nauczyciele rawscy podjęli ryzyko rozpoczęcia tajnego nauczania. Z poświęceniem i w ukryciu nauczali dzieci o historii, geografii i literaturze Polski. Wielu z nich zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów zagłady przez wojska niemieckie. Ku czci zamordowanych nauczycieli wmurowano w budynek szkoły tablicę pamiątkową, przy której regularnie składane są kwiaty.

Obecnie, po okresie okupacji i przemian ustrojowych, Szkoła Podstawowa nr 1 jest prężnie funkcjonującym ośrodkiem nowoczesnej edukacji i pamięci o historii. Wprowadzane są najnowsze techniki nauczania pozwalające na efektywne rozwijanie różnorodnych umiejętności. Uczniowie są zachęcani do uczestnictwa w zawodach i konkursach o skali szkolnej, krajowej i międzynarodowej. W ramach działalności szkoły podejmowana jest współpraca z zewnętrznymi organizacjami oraz placówkami zagranicznymi.